Pazartesi, Ağustos 2, 2021
Banner Top

Bel Ağrısı Neden Olur? Nasıl Geçer, Nedenleri Nedir? Bel Ağrısı Neden olur? Nasıl Geçer, Nedenleri Nedir? yazımıza hoş geldiniz. Bel Ağrısı Neden Olur? Nedenleri Nelerdir diye soracak olursak başlıca sebepler bele alınan darbeler, ani hareketler, kötü bir yatakta uyumak, bel fıtığı, yaralanmalar ve enfeksiyonlar olarak cevap verilebilir.

Bel Ağrısı günümüzde çoğu insanın yaşadığı bir problemdir. Bel Ağrısı Nasıl Geçer sorusu için ise doktorunuza danışmanın haricinde alabileceğiniz akupunktur tedavisi, PRP, spinal manipülasyon, proloterapi enjeksiyonları, mezoterapi gibi tedavi yöntemleri mevcuttur. Bel ağrısı nedenlerinden biri de hareketsiz bir yaşam ve fazla kilolardır.

Gerekli fiziksel aktiviteler sağlanmadığı taktirde, bel kasları güç kaybı yaşayarak kas grubunda zayıflamalar yaşar. Beslenme düzeninin iyi ayarlanmaması durumunda kilo alımının artmasıyla birlikte bel grubu içerisinde yağlanmalar başlayıp, durumu rahatsız edici bir noktaya taşıyabilir.Gün içerisinde düzenli olarak yürüyüş yapan insanların bel ağrılarında azalmalar yaşandığı söylenmektedir.

Sağlık

Bel Ağrısı Neden Olur? Nasıl Geçer, Nedenleri Nedir?

Bel vücudun hassas bir bölgesidir ve gereken özen gösterilmelidir, aksi takdirde yaşanan bel ağrıları yaşlılıkta olduğu gibi insanın gençlik döneminde de sıklıkla görülmektedir.

Bel ağrısı yaşayan insanların bazılarının bel ağrısı nasıl geçer diye meraklanmaları sonucu ilk yaptıkları hatalardan biri eğitimi olmayan insanlara başvurmalarıdır. Bu insanların bir çoğu tedavi sonrası bel ağrılarının daha kötü bir duruma geldiğini ve pişman olduklarını dile getirirler. Bel ağrısı ve bel ağrısının nasıl geçeceği hakkında en doğru bilgiyi doktorunuza danışarak elde edebilirsiniz.

Bel Ağrısı Nasıl Geçer, Bel Ağrısı NedenleriNedir?

– Darbeye Bağlı Ağrılar: Belinizi bir yere çarpmanız, ya da dışardan bir darbe almanız sebebiyle olur. Gecikmeden doktorunuza danışın çünkü ilerleyen dönemlerde bel ağrılarınız çok farklı bir boyuta geçebilir. Aksatmanız durumunda hafif bel sakatlıkları bile çok ciddi problemlere dönüşebilir.

– Ani Hareketler: Ani yapılan hareketler bele büyük zararlar verebilir. Kontrolsüz şekilde eğilip kalkmak bunun için bir örnektir, ağır eşyaları taşırken doğru pozisyonda kaldırmak ve kuvvet uygulamak gereklidir aksi takdirde bel sakatlıkları kaçınılmazdır.

– Kötü Bir Yatakta Uyumak: Kötü bir yatakta uyumak bel ağrılarının temel sebeplerinden biridir, uyku konforu kişinin hayatını önemli derecede etkileyen faktörlerden biridir. Maddi imkanınız varsa yatak ve yastık seçimi bel ağrılarınızı azımsanmayacak derecede azaltabilir.

– Bel Fıtığı: Fıtık omurganın herhangi bir bölümünde meydana gelebilir. Bel ağrılarının sık görülen sebeplerinden biridir. Doktor dışında kimseye danışılmaması gerekir.

Sağlık

Bel Ağrısı Nasıl Geçer, Bel Ağrısı Nedenleri Nedir?

Bel Ağrısı Nasıl Geçer sorusu sık sorulan sorulardan biridir. Bu bel ağrıları sürekli yaşanan ağrılar ise profesyonel bir destek alınması gerekir, haricinde gün içinde yapılacak egzersizler ve profesyoneller eşliğinde yapılan spor aktiviteleri bel ağrılarınızın geçmesinde yardımcı olacaktır.

Gençken sağlığınızı korumak, düzenli beslenmek ve düzenli spor yapmak yaşlılıkta da oluşabilecek bütün rahatsızlıklara karşı alabileceğiniz en güçlü önlemdir. Erken yaşta alınan bütün önlemler sağlıklı bir yaşama çok büyük katkı sağlamaktadır.

 

Hamilelikte Bel Ağrısı Nedenleri, Nasıl Geçer?

Gebelik döneminde annenin karnı büyümeye başladığında doğal olarak ağırlık artar, bu da anne adayı için bel ağrılarını adeta bir doğum hediyesi olarak vermesi demektir.

Bu bel ağrıları annenin uyku problemi yaşamasına sebebiyet verebilir. Bu ağrının temel sebebi annenin karnı büyüdükçe vücudun ağırlık merkezinin yer değiştirmesinden kaynaklanır, bebeğin ağırlığı arttıkça omurga eklemlerine ve disklere binen yük artar.

Hamilelikte bel ağrısı nasıl geçer sorusunun birden fazla cevabı vardır.

– Doğru ayakkabı seçimi gebelikte çok önemlidir, gebelerin alçak topuklu ayakkabılar giymesi bel ağrılarını önlemek adına çok faydalı olacaktır. Yüksek topuklu ve topuksuz ayakkabılar gebelik dönemi boyunca tavsiye edilmemektedir.

– Gebeler için özel olarak tasarlanan hamile iç çamaşırları bu dönemde yaşanan bel ağrılarını önlemek adına tavsiye edilen bir yöntemdir. Bel ağrılarını azaltmak için faydalı olduğu söylenir.

Sağlık

Hamilelikte Bel Ağrısı Nedenleri, Nasıl Geçer?

– Gebelerin bel ağrılarını önlemek için düzenli olarak egzersiz yapmaları gerekir, düzenli yapılan egzersizler gebeyi dinç tutar ve karın bölgesini desteklemesini sağlar. Bel kasları güçlü tutulursa bel ağrısı en aza indirgenir ve anne adayı için rahat bir gebelik dönemi yaşanmasına yardımcı olur.

-Dik durmak her insana faydalıdır fakat gebeler için çok daha fazla fayda sağlar, doğru duruş omurgada bulunan yükün eşit bir şekilde dağılmasına yardımcı olur ve gebenin bel ağrılarını azaltır.

– Gebeler için bel ağrıları bazen dayanılmaz bir hale gelse de normal ağrılar için cerrahi tedavi tavsiye edilmez. Gebelik döneminde kullanılan ilaçlar bebeğe zarar verebilir.

Yazımız hoşunuza gittiyse diğer yazılarımızı da okuyabilirsiniz.

Banner Content

Sıkça Sorulan Sorular


FAQ

Başlıca sebepler bele alınan darbeler, ani hareketler, kötü bir yatakta uyumak, bel fıtığı, yaralanmalar ve enfeksiyonlar olarak cevap verilebilir.

Doktorunuza danışmanın haricinde alabileceğiniz akupunktur tedavisi, PRP, spinal manipülasyon, proloterapi enjeksiyonları, mezoterapi gibi tedavi yöntemleri mevcuttur.

Başlıca sebepler bele alınan darbeler, ani hareketler, kötü bir yatakta uyumak, bel fıtığı, yaralanmalar ve enfeksiyonlar olarak cevap verilebilir.

Gebelik döneminde annenin karnı büyümeye başladığında doğal olarak ağırlık artar, bu da anne adayı için bel ağrılarını adeta bir doğum hediyesi olarak vermesi demektir.Bu bel ağrıları annenin uyku problemi yaşamasına sebebiyet verebilir. Bu ağrının temel sebebi annenin karnı büyüdükçe vücudun ağırlık merkezinin yer değiştirmesinden kaynaklanır, bebeğin ağırlığı arttıkça omurga eklemlerine ve disklere binen yük artar.

0 Comments

Leave a Comment