Pazartesi, Ağustos 2, 2021
Banner Top

Menisküs Nedir? Menisküs Yırtığı Belirtileri ve Ameliyatı yazımıza hoşgeldiniz. İlk öncelikle menisküs nedir diye soracak olursak ilk öncelikle menisküs bölgesini sizler için tanıtalım.

Kıkırdak bir yapıya sahip olan diz bölgesi içerisinde, üç farklı kemik türü yer alır. Uyluk kemiği olarak adlandırılan femur, bacak kemiği olarak adlandırılan tibia ve dizin ön bölgesinde yer alan, diz kapağı olarak bilinen patella kemiği vardır. Eklem bağları olarak bilinen ligamentlerle kıkırdakımsa menisküs bu bölgeyi güçlendirmeyi amaçlar.

İnsan anatomisindeaynı yapıda iki farklı menisküs bulunmaktadır. Bunlar, bölgenin içerisinde ve dışarsında yer alıp, baskıları emici ve yumuşatıcı, direnç gösterici bir sistemle korumayı hedefler.

Menisküsün yapısı; yan U harfi görünümüne sahiptir. Menisküsün dış yapısı iç bölgeye nazaran daha kalın bir yapıya sahip olmakla birlikte, etrafını kaplayan damar ağları sayesinde besin ihtiyacını karşılar ve diğer bölgeye göre daha sıkı bir yapıya sahiptir. Aynı şekilde iç menisküs de bu şekilde damar ağlarına sahiptir fakat dış koruma bakımından daha hassas ve yaralanma gibi durumlarda daha kırılgan ve tedavisi zor olan bir yapıya sahiptir.

Sağlık

Menisküs Nedir? Menisküs Tedavisi, Menisküs Belirtileri,
Menisküs Ameliyatı

İç menisküsler yaralanma gibi bir durumla karşı karşıya kaldıktan sonra iyileşme şansları yoktur. Bu yüzden ancak tıbbi müdahaleler ile tedavisi sağlanabiliyor. Menisküsler, gelen baskıyı göğüslerken, bir amortisör görevi görürler.

Baskıyı daha geniş bir yüzeye almaları sayesinde baskının dağılımını, potansiyel hasarını ve etkisini zararlı olmayacak bir seviyeye çekerler. Bir oran verecek olursak genel olarak menisküsün baskının yüzde 10 ila 35 civarını emdiğini söyleyebiliriz.

Menisküslerin yokluğunda bu yukarıda anlatılan fonksiyon ve görevler tam olarak yapılamayacağından ve uyluk kemiği ile kaval kemiği arasındaki uyumsuzluğun doğuracağı boşluk, zarara sebebiyet verir.

Bu noktalarda, bölgelerde erken aşınma sebebiyle doğacak olan kireçlenme de büyük ihtimalle görülür. Bu yüzden diz açısından çok önemli bir fonksiyona sahiptir.

Menisküs Yırtığı Nedir? Menisküs Yırtığı Belirtileri ve Tedavisi

Menisküs Yırtığı Nedir? Menisküs yırtığı; genellikle spor ile uğraşan bireylerde meydana geldiği için genellikle halk tarafından sporcu
hastalığı olarak da bilinir. Menisküs yırtığı tanısında doktor kararı çok önemlidir. Menisküs yırtığının olduğunu düşünen bireyler doktora mutlaka gitmelidirler.

Menisküs yırtığını tetikleyecek birçok fiziksel durum vardır. Başlıca örnek vermemiz gerekirse; ani ve dengesiz yapılan fiziksel aktiviteler, bir anda aşırı yüklenme durumu ve bunun gibi daha birçok sebep örnek gösterilebilir.

Menisküs belirtilerinde ilk meydana gelen durum aniden gelen ağrı ve sürekliliğidir. O bölgenin çalıştığı eylemlerde -buna merdiven çıkma, eğilme ve benzeri durumlar örnek gösterilebilir- ağrıyı hissedebilir, ilk ön teşhisi kendiniz koyabilirsiniz.

Menisküs yırtığında durumun önemini teşkil edebilecek şişme veyahutta o bölgeden gelen tuhafımsı sesler ya da kilitlenmeler sizlere bir mesaj yollar. Durum her zaman bu şekilde anlaşılabilir olmayabilir. Çoğu zaman yırtılmalardan sonra sporcuların eşgale oldukları spor dalıyla bir süre daha devam ettiği ve anlamadıkları da oluyor ancak ne yazık ki uzun süre devam edemiyor.

Bölge içerisinde menisküs belirtileri etkisini daha yüksek seviyelerde göstermeye başladığından itibaren gerekli tıbbi müdahaleler yapılana kadar rahatsız verici bir noktaya ulaşıyor. Hareket alanlarının kısıldığını fark eden bir çok birey; menisküs belirtileri daha çok ön plana gelince ancak o zaman durumun ciddiyetini kavrayabiliyor.

Sağlık

Menisküs Tedavisi

Menisküs yırtığı belirtilerini sık hasar alan aktiviteler sonrasında çarpma ve düşme gibi travma olarak adlandırılan olaylardan sonra hissedebilirsiniz. İşiniz gereği veyahut hayat düzeninizde sürekli ağırlıklar ile iç içeyseniz, yüksek tempolarda sürekli vücudunuz ayakta kalıyorsanız, yoğun olarak ev veyahut iş tempolarında fiziksel olarak yoruluyorsanız menisküs yırtığı için gerekli uygun zemini bir bakıma hazırlamış oluyorsunuz.

Vücut dengesinin ve ağırlığının tek taraflı bir bölgede toplanması dahi ihtimaller doğurabilir ve yaralanmalara sebebiyet verebilirsiniz. Size bağlı olmayan trafik kazaları, alınan darbeler ya da düşme gibi durumlarda da menisküs yırtığı meydana gelebilir. Futbol, buz hokeyi ve kayak müsabakalarında vücut diz üzerinde dönme yaşadığı için bir basınç oluşturabilir ve indirekt kazalar meydana gelebilir.

Menisküs tedavisinde;  yırtığın yapısı ve tipi, menisküs yırtığının uzunluğu ve yeri, menisküs yırtığının yanı sıra başka yaralanma durumları gibi birçok farklı etken menisküs tedavisini belirleyici unsurlardır. Aslına bakılırsa alınacak pek bir önlem durumu yoktur, bu tip yaralanmalar genellikle kazara meydana gelir ancak bu hiçbir önlem yoktur anlamına gelmiyor.

İlk başta gereken uyku düzeni ve bireyin beslenme düzeni tüm sağlığı açısından önemli olduğu gibi bu konu içinde de gerçekten önemlidir. Bedenin yeterli besini sağlaması ve enerji toplaması, daha dirençli ve güçlü bir yapıya sahip olduğu anlamına gelir.

Bunun yanı sıra aklınızda bulundurmak ve aşırıya kaçmamak, spor esnasında bir takım ısınma hareketlerini yapmak ve bedeni alıştırmak da büyük bir önlem değeri kazanacaktır. Aşırıya kaçmadan, profesyonelce oluşturulmuş bir düzenden sonra gerekli dinlenmelerin ve işleyişin sağlanması, menisküs yırtığında önlemler adına sizler için çok önemlidir.

Menisküs Ameliyatı Nasıldır? Menisküs Tedavisi ve Sonrası

Menisküs Ameliyatı Nasıldır?” “Menisküs Tedavisi Sonrasında Ne Olur?” “Menisküs Ameliyatında Neler Yapılır?” genellikle en çok sorulan sorular arasındadır. Menisküs Ameliyatı ve Tedavisi’nde öncelik ilk olarak bu problemi yaşayan bireylerin ağrılarını gidermeye, eski
sağlıklı yaşam formuna geri dönmesine ve hareket kısıtlılığını açmaya yöneliktir.

Menisküs Yırtığı Ameliyatı’nda genellikle ilk olarak ağırlık verilen ve yapılmak istenen menisküs yırtığını çıkarmak ve durumu elverişli uygun hastalarda menisküs yırtığının geri dikilmesidir.

Menisküs Ameliyatı işlemlerinde artroskopi aracılığıyla işlemler yapılmakta ve tedavi için uygun koşullar meydana getirilmektedir. Hastalara
menisküs ameliyatı sırasında bölgesel anestezi verilmekte ve genel olarak işlem hacmi 15 ila 30 dakika arasında seyretmektedir. Total menisektomi olarak da adlandırılan bu süreçte; yaralanmanın büyüklüğüne göre tedavi yöntemi değişiklik gösterebilir.

Bu yüzden olabildiğince erken tanı konulmalı ve bir an önce gerekli çalışmaların yapılması gereklidir. Gelişen, değişen ve yenilenen sağlık dünyasında artık açık ameliyatların yerini artroskopi dönemi yer alıyor.

Menisküs ameliyatı için uygulanan artroskopide, hasta bireylerin bacaklarına delikçikler açılarak yapılan bu işlemde, delikçikler açıldıktan sonra içerisine gerekli açı kameraları yerleştirilerek, alan görüntülenmiş oluyor.

Artık açık bir şekilde beliren bu görüş alanı, işlemler için hasarlı bölgenin tespiti ve tedavisi konusunda büyük rol oynuyor. Tedavide bütün alan, yalnızca yırtık alanın çıkarılması ya da yalnızca yırtık alanın dikilmesi menisküs tedavisi için yeterli oluyor.

Menisküs ameliyatında artroskopi işlemi vücutta yara izi veyahutta kalıcı bir iz bırakıcı bir durum meydana da getirmemekle birlikte, aynı zamanda gün içerisinde taburcu olabilecek şekilde hızlıca bir işlem olanağı sunuyor.

Menisküs ameliyatı sanılanın aksine çok ağrılı bir işlem değil, hafif ağrılı bir işlemdir. Hastaların büyük çoğunlu menisküs ameliyatı sonrasında bir takım ağrı kesici haplar sayesinde bu ağrıdan kurtulabilmektedirler.

Hastaların çoğu fizik tedavi türevi işlemlere başvurmadan kendilerini topluyorlar fakat en azından 10-20 gün boyunca istirahatte bulunmaları, yaralanmadan önceki durumuna geri dönülmemeleri tavsiye ediliyor.

Menisküs Egzersizleri, Menisküs Ağrısına Ne İyi Gelir?

Menisküs egzersizleri için ortopedik temelli uygulamalar tavsiye edilir. “Menisküs Ağrısına Ne İyi Gelir?” tarzında bir sorunun cevabı;
gerekli müdahalelerin ardından, menisküs ameliyatından sonra yapılması gereken tedavi edici özelliğe sahip egzersiz yöntemleridir.

Menisküs ameliyatı sonrası kişi, kas gruplarını güçlendirmek, bölgenin tedavi süreç hızını arttırmak adına bir takım denge ve refleksi olumlu yönde geliştirici egzersizler yapmalıdır.

Menisküs ameliyatı sonrası doktorunuz aracılığıyla size verilecek olan ya da sizin istemeniz durumunda planlanması yapılacak menisküs egzersiz programınızı alarak, o an ki güç durumunuza, mevcut halinize göre bir takım çalışmalar yapmaya başlayabilir ve süreci olumlu bir hale getirebilirsiniz.

Bu konuda daha çok doktorun yönlendirmeleri etkilidir. Kişinin durumuna göre birçok farklı kriter vardır. İlk aylar büyük kas gruplarına zorlu baskılar yapılmaktan kaçınılmalıdır.

Dizin yavaşca bükülüp açıldığı egzersizlerden tutun da kaydırma-çekdirme işlemlerine kadar birçok farklı hareketi internet aracılığıyla değil de, sadece direkt kendi doktorunuzun ya da doktorunuzun size yönlendirdiği kişi tarafından almalısınız.

İnternet üzerindeki menisküs ameliyatı sonrası egzersiz programları sadece fikir sahibi olmanız için ya da örnek almanız için mevcutturlar. Bu konuda hastahaneniz ile konuşursanız durumunuza göre size detaylı bilgiyi sağlayabilirler.

Menisküs Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekenler Nedir?

Menisküs ameliyatı sonra yapılması gerekenler birkaç maddede sıralanabilir. Menisküs ameliyatı sonrası ortopedi doktorunuzun yönelteceği talimatlar sonrasında dizlere, onun kontrolünde ve ölçüsünde verilen yük bindirmeleri yapılmalıdır.

Kişi, menisküs ameliyatı olmadan önceki hayatına yeniden bir anda atılmamalı ve işleri aceleye almamalıdır. Gerekli olan tüm tedbirleri doktoruyla konuştuktan sonra kendisi bu plana sadık kalmalı ve ihmale getirmemelidir.

Ayrıca, klasik menisküs ameliyatı sonrası operasyon geçirmiş olan hastanın 1 haftalık periyotta dizine dikkat etmesi, yük bindirmemesi, yavaş hareket ettirmesi ve sağlığına dikkat etmesi gerekir.

Artroskopi ile tedavi olmuş hastalarda diz hareketleri konusunda böyle bir kaide yoktur. Doktorun tavsiyesine de uyan operasyon geçirmiş kişiler, yavaşca yürüyüş hareketlerinden başlayarak yüzme gibi durumları ilerleyen süreçte hiç olmamış gibi yapabilir hale gelir ve sonrasında eski yaşantısına yine hiç olmamış gibi devam edebilirler.

Diz kapağınızda şiddetli ağrılar meydana gelmeye başlamışsa, çok fazla yüklendiğinizin habercisidir. Bu durumda biraz daha durumları analiz edip doktorunuzla konuşmayı deneyiniz.

Menisküs Ameliyatı Olmazsa Ne Olur? Olmalı Mıyım?

Menisküs Ameliyatı Olmazsa Ne Olur? Olmalı Mıyım?” tarzı sorular da sürekli sorulmakta ve kişiler bu konuyla alakalı daha detaylı bilgi almak istemektedirler. Menisküs belirtisi taşıyorsanız ve doktorunuz menisküs ameliyatı kararını vermişse kesinlikle bu kararın; kendiniz en için en iyi durum olacağını unutmayın!

Menisküs yırtığının uzunca süre tedavi edilmemesi; mevcut bölgeye inanılmaz büyük zararlar vermekte ve sağlığınız adına belki de geri dönüş şansı olmayacak pozisyonlarda kendinizi bulmanıza sebep olacaktır. Menisküs tedavisinin olabildiğince en ve en kısa sürede yapılacak olması; sağlığınız için en iyi karardır.

Menisküs tedavisine geç kalmaya başladığınız ilk andan itibaren gitgide daha çok rahatsızlar hissedecek, bunun yanı sıra hareket kısıtlılığınızı da gitgide arttıracaksınız. Uzun vadeli bakacak olursak, menisküs ameliyatı olmazsa kıkırdaklarınız çok büyük zararlar görecek ve bunla beraber kireçlenme problemleriniz de gitgide belirmeye başlayacaklardır.

Menisküste oluşan en ufak küçük yırtılmalar dahi uzun vadede çok büyük bir risktir. Menisküs ameliyatı olmazsa ne olur? Olsa ne olur? tarzı bir düşünce belki de başkasının size veremeyeceği kadar büyük bir zarar vermek olacaktır.

Eklem cerrahisinin geliştiği günümüz şartlarında artık bu işlemler düşündüğünüzden çok daha kolay ve sıkıntısız bir şekilde yapılmakta ve sağlığınız için büyük mucizeler meydana getirmektedir.

Menisküs Dizliği Nedir?

Menisküs dizliği diz problemlerini ve türevlerini engellemek amacıyla tasarlanmış olan bir üründür. Menisküs dizliğinin temel amacı
eklem bölgesini destekleyerek, dize fazla yük binimini engellemek ve yük binimini emmektir.

Bunun yanı sıra diz bölgesi içerisinde ödem oluşumu gibi çeşitli durumların da engellenmesi amacıyla oluşturulmuş bir sağlık ürünüdür. Doktor tavsiyenizle ya da internet üzerinde detaylı araştırmanız aracılığıyla sizler de menisküs dizlik modellerine bakabilir ve ihtiyacınız olan ürünü edinebilirsiniz.

Yazımız hoşunuza gittiyse, diğer yazılarımızı da okuyabilirsiniz.

Banner Content

Sıkça Sorulan Sorular


FAQ

İnsan anatomisindeaynı yapıda iki farklı menisküs bulunmaktadır. Bunlar, bölgenin içerisinde ve dışarsında yer alıp, baskıları emici ve yumuşatıcı, direnç gösterici bir sistemle korumayı hedefler.

Başlıca örnek vermemiz gerekirse; ani ve dengesiz yapılan fiziksel aktiviteler, bir anda aşırı yüklenme durumu ve bunun gibi daha birçok sebep örnek gösterilebilir.

Menisküs Ameliyatı işlemlerinde artroskopi aracılığıyla işlemler yapılmakta ve tedavi için uygun koşullar meydana getirilmektedir. Hastalara menisküs ameliyatı sırasında bölgesel anestezi verilmekte ve genel olarak işlem hacmi 15 ila 30 dakika arasında seyretmektedir. Total menisektomi olarak da adlandırılan bu süreçte; yaralanmanın büyüklüğüne göre tedavi yöntemi değişiklik gösterebilir.

Menisküs ameliyatı sonrası kişi, kas gruplarını güçlendirmek, bölgenin tedavi süreç hızını arttırmak adına bir takım denge ve refleksi olumlu yönde geliştirici egzersizler yapmalıdır.

Menisküs ameliyatı sonrası doktorunuz aracılığıyla size verilecek olan ya da sizin istemeniz durumunda planlanması yapılacak menisküs egzersiz programınızı alarak, o an ki güç durumunuza, mevcut halinize göre bir takım çalışmalar yapmaya başlayabilir ve süreci olumlu bir hale getirebilirsiniz.Bu konuda daha çok doktorun yönlendirmeleri etkilidir. Kişinin durumuna göre birçok farklı kriter vardır. İlk aylar büyük kas gruplarına zorlu baskılar yapılmaktan kaçınılmalıdır.

Menisküs tedavisine geç kalmaya başladığınız ilk andan itibaren gitgide daha çok rahatsızlar hissedecek, bunun yanı sıra hareket kısıtlılığınızı da gitgide arttıracaksınız. Uzun vadeli bakacak olursak, menisküs ameliyatı olmazsa kıkırdaklarınız çok büyük zararlar görecek ve bunla beraber kireçlenme problemleriniz de gitgide belirmeye başlayacaklardır.

0 Comments

Leave a Comment